Строк подання податкової декларації за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, встановлено до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, далі – Податковий кодекс). Таким чином, у 2012 р. за наслідками 2011 звітного року граничний термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи – 30 квітня.
Декларування доходів фізичних осіб пов'язано з виконанням платниками податку вимог Податкового кодексу, згідно з положеннями якого окремі категорії громадян відповідно до законодавства зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи або мають право подати податкову декларацію для отримання податкової знижки за наслідками звітного року.
Фізична особа зобов'язана подати декларацію, якщо протягом 2011 р. вона отримала:
• доходи, які не підлягали оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті;
• іноземні доходи;
• доходи від особи, яка не мала статусу податкового агента (тобто доходи, отримані від нерезидента, фізичної особи, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, або особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність).
Нагадаємо, що суттєвою відмінністю цьогорічної кампанії декларування доходів є обов'язок фізичних осіб, які протягом 2011 р. отримували дохід у вигляді заробітної плати та суми винагород за цивільно-правовими договорами від декількох податкових агентів, подавати декларацію про майновий стан і доходи за місцем реєстрації за умови, що загальна сума такого доходу за будь-який календарний місяць перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2011 р. це – 9410 грн.).
Обов'язкове подання декларації також передбачено для громадян, які одержали в минулому році:
• доходи від надання майна в оренду фізичним особам;
• доходи у вигляді виграшу в гральних закладах;
• доходи від здійснення операцій з інвестиційними активами (продаж цінних паперів, корпоративних прав тощо);
• доходи від надання майна в оренду фізичним особам;
• доходи у вигляді вартості успадкованого (подарованого) майна (коштів, майнових чи немайнових прав) у межах, що підлягає оподаткуванню;
• нецільову благодійну допомогу, якщо загальна сума отриманої допомоги протягом звітного року перевищує 1320 грн. та громадянин не мав права на отримання податкової соціальної пільги;
• суми заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності, яка перевищує 470,50 грн.;
• доходи, отримані від надання різного виду послуг фізичним особам;
• інші доходи, з яких протягом 2011 р. податок не утримувався.
Подати декларацію можуть фізичні особи, які мають право на податкову знижку. Зокрема, це громадяни, які сплачували протягом минулого року за навчання закладам освіти, страхували себе або членів своєї сім'ї, сплачували внески до недержавни пенсійних фондів, перераховували кошти у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям, сплачували вартість допоміжних репродуктивних технологій, усиновили дітей, сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом або суму витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, понесли витрати у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. Таким громадянам Податковим кодексом надано право подати податкову декларацію з метою одержання податкової знижки та повернення частини сплаченого протягом 2011 р. до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Умови та порядок надання податкової знижки, перелік витрат, дозволених для включення до складу податкової знижки, та обмеження щодо права на її нарахування визначено ст. 166 Податкового кодексу.
Зверніть увагу! Декларація про майновий стан і доходи подається до державної податкової інспекції за місцем проживання платника податку (за реєстрацією в паспорті). |
Відповідно до п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу податкова декларація платником податків подається в один із таких способів: особисто платником або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою таким платником здійснювати таке заповнення.